HOLOKAUSTO 80-METIS

Šiemet minimos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės. 1941 metais skaudžiai nukentėjo Lietuvos žydų bendruomenė. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą nužudyta apie 200 tūkst.
   Rugsėjo 23-iąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Semeliškių gimnazijos 2,3,4, 5, 11 kl. mokiniai su mokytojomis D. Šareikiene, J.Rusakoviene, I.Rulevičiene, T. Einoriene, N.Ustiliene dalyvavo ,,Atminties kelio“ iniciatyvoje, aplankė buvusį getą, masinę žydų žūties vietą Dargionių miške, paminėjo Holokausto 80-metį, prisiminė tragiškus masinių žudynių įvykius. Mokytoja D. Šareikienė su antrokais rinko akmenėlius, juos dekoravo ir ant jų užrašė Dargionių miške nužudytų žydų vardus. Paprastus ir dekoruotus lauko akmenėlius kaip atminties simbolius visi mokiniai padėjo prie pagrindinio paminklinio akmens.
   ,,Spalio 6 d. Semeliškėse buvo organizuojamas „Atminties kelias 1941-2021“ Holokausto 80-mečiui pažymėti. Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Tarp jų – ir masinė kapavietė Semeliškių seniūnijoje, Dargonių miške, kur 1941 metų spalio 6 dieną buvo nužudyti ir užkasti 962 Semeliškių, Vievio ir Žaslių žydai: 213 vyrų, 359 moterys, 390 vaikų. Kultūros renginių organizatorė S. Bielskienė renginį ,,Atminties kelias“ pradėjo Užupio gatvėje, prie buvusio geto. Jame dalyvavo Nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy, Kanados ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Richard Martin Nielsen, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas, Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, savivaldybės valdžios atstovai, Semeliškių sen. seniūnė Loreta Karalevičienė, Tarybos nariai, Elektrėnų savivaldybės mokyklų moksleiviai, semeliškiečiai. Tragiška savo šeimos istorija pasidalino vievietis Juozas Purvys, 16 metų amžiaus Muskos Purvaitės, sušaudytos Semeliškėse, įbrolis. Po Mero ir svečių jautrių minčių, pamąstymų apie įvykusią tragediją, Dargionių miške, masinių žudynių vietoje, prie pagrindinio paminklinio akmens buvo padėtos gėlės, ant nužudytųjų kapavietės, pagal seną žydų tradiciją, padėti akmenėliai, kurių lietus nenuplauna, ugnis nesudegina, vėjas nenupučia ir laikas nesunaikina. Susirinkusieji dalyvavo pilietinėje akcijoje #VARDAI, klausėsi smuiko, kurio stygos pakluso virtuozo smuikininko Boriso Kirznerio pirštams ir emocijoms, raudos“. (plg. S.Bielskienę).
   Spalio 6-ąją Semeliškių gimnazijos mokiniai, mokytojai I.Adomėnienė, S.Švedarauskas, J.Lėlienė, E. Matonienė dalyvavo ,,Atminties kelio 1941-2021“ renginyje, kartu su visais dalyviais ėjo ,,Atminties keliu“, kuriuo prieš aštuoniasdešimt metų į mirtį buvo varomi nekalti žmonės.
   Lapkričio 12 d. Semeliškių gimnazijos aktų salėje vyko filmo ,,Atminties kelias 1941-2021 Semeliškėse“ pristatymas ir peržiūra. Filmo autorius, Trakų regioninės televizijos ,,Aidas‘ direktorius Česlovas Rulevičius pristatė filmą.
   Kiekviena iniciatyva primena tragišką, žiaurų laikmetį, nekaltas aukas, įvykius, kurie niekada neturi pasikartoti.

Nijolė Ustilienė